menu x

Formátování textu ovlivňuje úspěšnost stránek

  • 24.4.2015

Na všech stránkách, které pro vás vytváříme je možné formátovat text stejně snadno, jako v programu MS Word. V dnešní době jsou stránky plné obrázků a návštěvníci stránek textům věnují méně pozornosti. Pokud čtenářům nabídnete nenaformátovaný text, ve kterém se nevyznají, nebudou ho chtít číst. V tomto článku naleznete několik rad a tipů, jak své stránky správně formátovat.

Základní pravidla formátování

  • Text rozdělujte do odstavců.
  • Pro seznamy používejte odrážky nebo číslování.
  • Pro zdůraznění používejte tučný text.
  • Vyvarujte se podtrhávání textu. Podtržený text si lidé pletou s odkazy.

Formátování textu pro zlepšení SEO

Správně naformátovaný text na vašich stránkách je nejen čitelnější pro čtení, ale také lepší z hlediska optimalizace pro vyhledávače. Vyhledávače (Google, Seznam) věnují nadpisům velkou pozornost. Když někdo zadá do vyhledávače klíčová slova, která budete mít v nadpisech, vaše stránka se díky tomu zobrazí výše ve výsledcích vyhledávání. Nadpis úrovně 1 je dobré použít na stránce pouze jednou. Pro další podnadpisy používejte úroveň 2 nebo 3.

Barva pozadí a textu

Barvu pozadí písma pro vás ve většině případů nastavujeme my již při tvorbě stránek.

Na pozadí se nikdy nevyplatí použít obrázek. Nejednotná barva pozadí při čtení ruší. Jednolitá barva je tedy nejlepší volbou. V knihách, na papírech i na většině webových stránkách se používá bílá barva. Pro některý design stránek je vhodné použít světle šedou.

Černá barva pro webové stránky není vhodná především protože působí negativně. Na černém pozadí je třeba samozřejmě použít bílé písmo, aby bylo dobře čitelné. Tmavé pozadí se světlým textem je skvělé pro noční čtení, ale ani to není důvodem, aby se používalo nějak často.

Typ písma

Určitě jste někdy slyšeli o patkovém a bezpatkovém písmu. Patkové písmo poznáte podle patek. Dobře je patka viditelná například ve spodní části písmenka P.

Na přednáškách z kaligrafie jsem se dozvěděl, že je pro webové stránky vhodnější používat spíš písmo bezpatkové. Pro knihy nebo noviny je pak vhodnější použít písmo patkové.

Mezi mé nejoblíbenější písma patří Segoe UI nebo Helvetica. Já osobně miluji použití těchto druhů písma v tenké variantě. Pokud vás zajímá více informací o písmech, můžete se podívat na dokument Helvetica.

Tvorba www stránek

Provádíme kompletní tvorbu webových stránek. Naše služby jsou vhodné pro malé a střední podnikatele.